UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

PROTETIKA

Zubní lekári v oblasti protetiky poskytujú multidisciplinárnu úroveň starostlivosti, vrátane korekcie neúspešných liečebných postupov, ktoré negatívne ovplyvňujú ústnu dutinu a estetiku. Poskytujú tiež modernú stomatologickú starostlivosť u zubov, ďasien a podporných kostných štruktúr.

Pomocou najmodernejších postupov sa protetika často považuje za „architekta“ regeneračného zubného ošetrovacieho plánu. Hlavne u čiastočne alebo úplne bezzubých pacientov je protetika kľúčovým plánovačom liečby. Protetické ošetrenie je navrhnuté tak, aby prinieslo rovnováhu medzi funkčnosťou, trvanlivosťou a estetikou.

• fixných náhrad (korunky, môstiky),
• kovových, kovo-keramických (porcelánových), kovo-živicových, bezkovokeramikckých koruniek,
• zubných mostíkov (protetické náhrady),
• faziet pre estetické korekcie,
• čiastočných snímateľných náhrad (pre ľudí čiastočne bezzubých),
• celkových snímateľných náhrad (pre bezzubých pacientov).

Zub je pokrytý kovovou korunkou, ktorá môže byť vyrobená zo zlata, kovu bez obsahu Ni alebo iných látok. Kovový kryt sa zhotoví na obrúsený zub a potom sa pokryje estetickou vrstvou – keramikou. Výroba takého kovového plášťa je z drahého kovu alebo všeobecného kovu je v súlade s najprísnejšími normami biokompatibility a estetiky. Korunky sú stabilné a dlhotrvajúce; keramický kryt korunky je stálofarebný a ponúka vysokú estetickú hodnotu.

Pokiaľ by brúsený zub nedostal kovový plášť, ale je celý vyrobený z keramiky, potom sa označuje ako bezkovová alebo celokeramická korunka.
Pretože nie je prítomný žiadny kov a samotná keramika je vysokopriepustná pre svetlo, vyhovuje vysokým estetickým štandardom.
V súčasnosti je to najdokonalejšia, biokompatibilná a najestetickejšia forma náhrady.

Môstiky

V závislosti od rozmiestnenia zostávajúcich zubov majú zubní lekári rôzne možnosti na riešenie prítomných defektov. Môstiky predstavujú zubné náhrady, ktoré fixujú zubné náhrady k susedným zostávajúcim zubom.
Korunky
s keramickým krytom majú väčšinou kovovú konštrukciu. Môže byť vyrobený z drahých kovov (ktoré sú najdokonalejšími) alebo z náhradných kovov.
Keramický kryt pokrýva kovovú konštrukciu, je tak vysokoestetický. Kovová konštrukcia dodáva môstiku pevnosť, stabilitu a dlhú životnosť.

 

Zubné keramické fazety

Tenká keramická škrupinka umožňujúca minimálne poškodenie zubov sa primárne používa na predných zuboch. Je úplne bezkovová, má dlhotrvajúci a v dnešnej dobe najestetickejší protetický efekt. Môže byť úspešne aplikovaná na diskolorizované zuby.

Čiastočná snímateľná náhrada je zväčša kombinovaná s kovovou konštrukciou).
V prípade významnej absencie stoličiek sa aplikuje kombinácia fixných a snímateľných protéz.

Predné zuby sú ošetrené fixnými náhradami na ktorých sú umiestnené retencie na fixáciu snímateľnej náhrady (Ceka, ot-cap, preci…), ktoré tak nie sú zvonka viditeľné.

 

Celková snímateľná náhrada

Sú zhotovované u stavov, keď nie sú v čeľusti alebo sánke prítomné žiadne zuby. Na fixáciu sa využíva ventilový účinok sliznice, kapilárny tlak, efekt pritláčania žuvaním a gravitáciou. Najčastejšie je vyrobený z plastu a skladá sa zo základovej dosky, umelého ďasna a umelých zubov.

ODKAZ na sprievodné obrázky.

ZUBNÉ IMPLANTÁTY

Zubná implantológia umožňuje pacientom nahradiť stratu jedného, viacerých či všetkých zubov zubnými implantátmi. Zubný implantát zavedený do kosti hornej a dolnej čeľuste je umelou náhradou celého zuba a koreňa. Táto podpora zavedená do kosti poskytuje vysokú retenciu a stabilitu budúcej protézy.

Zubné implantáty majú zvyčajne valcovitý alebo mierne kužeľovitý tvar. Väčšina z nich je vyrobená z titánu s rôznymi povrchovými úpravami pre lepšie a rýchlejšie hojenie. Po jeho vhojení (tzv. osteointegrácii), ktoré trvá približne 3 – 4 mesiace, je ukončenie finálnou protetickou liečbou. Konečné ošetrenie by malo byť nielen funkčné, ale aj estetické.

Implantácia vyžaduje dostatočné množstvo a kvalitu kosti. V prípade jej významnej absencie je jedným z možných spôsobov aj jej rekonštrukcia. Pre tento účel je využívaná nielen vlastná kosť pacienta, ale aj umelá kosť (augmentácia). Chirurg tiež vykonáva operácie elevácie sliznice čeľustnej dutiny – sinus lift.

Základom úspechu je dokonalá diagnostika – celkové vyšetrenie pacienta. To zahŕňa posúdenie hustoty a objemu kostí čeľuste pred samotnou implantáciou.
Je tiež dôležité naplánovať celú operáciu a poskytnúť pacientovi všetky informácie!

• stabilita a fixácia náhrady (v prípade vhodného počtu implantátov),
• pozitívny estetický účinok na výraz tváre, pôvabný a nový úsmev poskytuje lepšiu kvalitu života a obnovu sebavedomia nielen v súkromnom živote, ale aj na sociálnej a profesionálnej úrovni,
• stabilný chrup má pozitívny vplyv na výslovnosť, vnímanie chutí, žuvanie a trávenie

ODKAZ na sprievodné obrázky.

LIEČBA KOREŇOVÝCH KANLÁLIKOV (endodontické ošetrenie)

Liečba koreňových kanálikov (nazývaná tiež endodoncia) je nevyhnutná, keď je krvné a nervové zásobenie zuba (známe ako dreň) infikované kazom alebo poranením. V počiatočných štádiách infekcie nemusíte cítiť bolesť.

V niektorých prípadoch, keď zub stmavne, môžeme konštatovať, že nerv zuba odumrel (alebo odumiera). V tejto situácii je potrebné ošetrenie koreňových kanálikov. Ak dôjde k infikovaniu zubnej drene môže sa infekcia rozšíriť cez systém koreňových kanálikov zuba do okolia v kosti a nakoniec viesť k abscesu.

Absces predstavuje zapálenú oblasť, kde sa zhromažďuje hnis, čo spôsobuje neskoršie opuchnutie tkanív okolo zuba. Príznaky abscesu sa môžu pohybovať od tupej bolesti po silnú bolesť a zub môže byť pri hryzení citlivý.

Ak by sa ošetrenie koreňových kanálikov nevykonalo, infekcia sa rozšíri a bude potrebná extrakcia. Liečba koreňových kanálikov alebo endodoncia, vyčistí infikovanú komoru drene a lieči poškodenie. Týmto spôsobom je možné zachrániť zub.

• spontánna bolesť alebo pulzovanie pri hryzení,
• citlivosť na horúce a studené,
• závažný rozpad alebo poranenie, ktoré vytvára absces (infekciu) v kosti.

ODKAZ na sprievodné obrázky.

Telefón

+421 55 680 63 17

E-mail

kontakt@stonek.sk

Adresa

Krivá 23, 1. poschodie, Košice
ORDINAČNÉ HODINY

Pondelok:
8.00 – 13.00
14.00 – 18.00

Utorok – Piatok:
8.00 – 16.00

Copyright © 2021 STONEK s.r.o

has been added to the cart. View Cart